Sık Sorulan Sorular


Neden SesOlsun?

Çünkü biz, müziğin tüm insanlığın sesi olduğunu biliyoruz. İnsanlar müzik sayesinde dilediklerini özgürce ifade edip duygularını dışa vurabilirlerse dünyada da uyum içinde dönebilir. Biz, bu köhne düzenden memnun değiliz. Ayrımcılıktan, ötekileştirmeden ve bu yaklaşımların sebep olduğu çatışmalardan mutsuzuz. Tüm çatışmaların temelinde öfke duygusunun olduğunu çok iyi biliyoruz. İnsanlar kendilerini anlatamıyorlar, ifade edemiyorlar. Anlaşılmadıklarını hissediyorlar. Kimse birbirini dinlemek, anlamak istemiyor. Biz, tüm insanlara kendini, hikâyelerini, duygu ve düşüncelerini müzikle anlatabilecekleri bir platform sunuyoruz. Ayrıca müzisyenlere ilham olabilecek hikâyelerinizin bestelenmesini ve şarkıya dönüşerek hayat bulmasını sağlamış oluyoruz. Bireysel yaratıcılığınızı dışa vurmanızı istiyoruz. Ruhunuzda taşıdığınız, dışarıya yansıtamadığınız duyguları notalara dönüştürüp, müzik yolu ile aktarmanıza olanak sunuyoruz. Aynı zamanda müziğin iyileştirici etkisi sayesinde evrensel çapta toplumsal huzura ulaşmayı hedefliyoruz.

Neden Müzik?

Müzik kimseye ait değildir, tüm dünyanın ortak sesidir. Herkes müzikle kendini ifade edebilme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Her insan duygularını, yaşadıklarını, düşündüklerini müzik aracılığıyla anlatabilmelidir. Her duygu ve her hikaye değerlidir, eşsiz ve ilham vericidir. Tüm bu hikayeleri anlatmak paylaşmak için en uygun araç tartışmasız müziktir.

SesOlsun Projesi Nedir? Yapay Zeka Beste Yapabilir mi?

SesOlsun, insan duygularının müzik yoluyla anlatıldığı yeni dünyadaki eşsiz bir platformdur. Dünya geneline bakıldığında yapay zeka tarafından üretilmiş müziklerin çoğu, uluslararası müzik eleştirmeni tarafından işlevsiz bulunmaktadır. Aslında bu besteler yüzlerce şarkının analizi sonucunda ortaya çıkan algoritmalardan, matematiksel ortalamalardan başka bir şey değildir. Yani duygulardan yoksundur. SesOlsun Projesi’nin farkı ise müzikler oluşturulmadan önce kişilerin gerçek duygularını yansıtacak analizlerin yapılmasıdır. Geliştirilen yapay zeka programları sayesinde düz yazı ya da şiir olarak ifade ettiğiniz duygularınız analiz aşamasından geçirilerek hissettiğiniz duygunun doğru olarak yansıtılması sağlanır. Tüm analizler sonrasında yapay zeka tarafından beste yapılır. Bu sayede iki önemli hedefimize ulaşmış oluyoruz; birincisi, baştan beri anlattığımız herkesin hikâyesi kişisel müziğine dönüşüyor ve ses oluyor… İkincisi ise; yapay zekanın insan duygularını tanıması, anlaması ve doğal olarak bizimle empati kurması sağlanıyor. Böylece makine ve insan arasında duygusal bir uyum sağlanabiliyor. Gelecekte doğacak yapay zeka ve insan çatışmasına yönelik önlem oluşturacak bir adım atılıyor. Toplumda yerleşmeye başlayan yapay zeka tehdidi algısı kırılarak makinelerin de empati kurup insan duygularını anlayabileceği kanıtlanmış oluyor. Çünkü yapay zekanın empati kurabilmesi demek insanoğluna karşı merhamet duygusu geliştirebilmesi demektir. İnsan ve makine arasında karşılıklı duygusal paylaşımın olması, yapay zekayı toplumsal denge için kullanabilmemiz demektir.

Ziyaret Ettiğimiz Site Şu Anda Hangi Aşamada?

SesOlsun Projesi’nin demo aşamasındayız. Vaat ettiğimiz tüm hizmetlerin hayata geçebilmesi ve en kısa zamanda sizlerle buluşabilmesi için lütfen bize destek olun. Sesolsun Projesi’ni paylaşarak sesimizin herkese ulaşmasını sağlayalım ve projemizin tüm dünyada duyulmasını sağlayalım. Şu anda yeni dünyaya ait test aşamasındaki teknolojimizi deneyimliyorsunuz. Çok yakın zamanda uygulamamızla da sizlerle olacağız.

Hikayemi Nasıl Paylaşırım?

Hikayenizi düz yazı ya da şiir olarak “Sese Dönüştür” sayfasından bize ulaştırabilirsiniz.

Hikayeme ve Müziğime nereden ulaşırım?

Hikayenize “Sizden Gelenler” sayfasından ulaşabilirsiniz. Müziğinizi ise “Sese Dönüşenler” sayfasında bulabilirsiniz.

Site Ücretli mi?

Sitemiz ücretsizdir.

Girişim Savaşçısı tarafından desteklenmektedir.

Bu web sitesinde yayımlanan tüm yazılı ve görsel içerik TÜRKTRUST A.Ş ve SAHİPLEN.COM tarafından T.C.5070 Sayılı “Elektronik İmza Kanunu” ve 5846 sayılı ''Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'' kapsamında SesOlsun adına tescil edilmiştir. Ayrıca işbu program yapısal özellikleri bakımından TürkPatent nezdince koruma altına alınmıştır.