Sesolsun Projesi Nasıl Doğdu ?


Ben Pınar Ayna, henüz çocuk yaşlarda Bursa Belediye Konservatuarı Klasik Türk Müziği Bölümü’nde müzik eğitimi almaya başladım. Sonrasında Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi A.B.D. Şan Bölümü’nden mezun oldum. 1999 yılında Lincoln Üniversitesi Öğr. Gör. Ariel BYBEE ile Master Class dersleri gerçekleştirdik. Lisans Programını tamamladıktan sonra şan eğitimine, dönemin İstanbul Devlet Opera ve Balesi Şan Pedagogu Licinio MONTE FUSCO ile devam ettim. Öğrenim hayatım boyunca ve sonrasında solist ve korist olarak birçok konsere katıldım, resitaller verdim. Kısacası müzik hep hayatımın bir parçası oldu.

Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum. Sesim müzik otoriteleri ve dinleyenler tarafından beğeni toplasa da hiçbir zaman meşhur olmak ya da para kazanmak için müzikal yeteneğimi kullanmadım. Çünkü, her zaman müziğin popüler olmak ya da para kazanmaktan daha değerli işlevleri olduğuna inandım. Ve kendimi hazır hissedene kadar hep müzikle dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebileceğimi düşündüm. Henüz 12 aylık bir bebeğim vardı ve yaklaşık üç buçuk aylık da hamileydim... Aslında sürekli olarak bebeklerimi nasıl bir dünyada büyüteceğimle ilgili kaygılarım vardı. Kaygılarımın ötesinde, benim de bir şeyler yapmam gerektiği inancım gün geçtikçe güçleniyordu.

Sürekli olarak bir şeylerden şikâyet ederken buluyordum kendimi.

Korkmuş, mutsuz, umutsuz… Bu duygular bana zarar veriyordu. Çözüm bulmalıydım. Ama nasıl? Bir gün internette gezinirken Girişim Savaşçısı Eğitim Programı’nı gördüm. İşte kendimi keşfedebileceğim bir yol dedim ve hemen başvurdum. Kabul edildim. 500 saatlik program sonunda mezun oldum. İşte o programda hayat amacımı keşfettim, gerçekten yapmak istediğim o şeyi buldum ve SesOlsun Projesi’nin temelleri bu programda atıldı.

O günden itibaren hiç durmadan bu projeyi hayata geçirmek için çalıştım. Çünkü artık hedefim netti: İnsanların hikayelerini notalara dönüştürmek ve sadece onlara ve duygularına özel besteler üretecek bir platform kurmak. Böylece, müzisyenler ya da yapay zekanın üreteceği eşsiz melodiler sayesinde toplumsal dengeyi ve uyumu yakalamak. İnsanların ruhunda iz bırakan ağırlıklardan kurtulmalarını sağlamak, haykırmak, bağırmak istediği şeyleri notalara dönüştürmek. Yıllar boyu ruhlarında biriktirdikleri duyguları müzikle dışa vurmalarını sağlamak. Çatışma, öfke, ötekileştirme yerine, uyum, dinginlik ve müzikle dolu bir dünya yaratmak.

Girişim Savaşçısı tarafından desteklenmektedir.

Bu web sitesinde yayımlanan tüm yazılı ve görsel içerik TÜRKTRUST A.Ş ve SAHİPLEN.COM tarafından T.C.5070 Sayılı “Elektronik İmza Kanunu” ve 5846 sayılı ''Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'' kapsamında SesOlsun adına tescil edilmiştir. Ayrıca işbu program yapısal özellikleri bakımından TürkPatent nezdince koruma altına alınmıştır.